Az MCC Külgazdasági Műhelyének szervezésében elindított China Talks című műhelyvitasorozat célja, hogy egy műhelyvitasorozat keretében átfogó képet adjon a világban zajló geopolitikai és gazdasági folyamatokról.

A vitasorozat harmadik alkalommal megrendezett eseményének vendégelőadója Dr. Eszterhai Viktor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos munkatársa volt, az eseményt Dr. Moldicz Csaba a MCC Külgazdasági Műhely vezetője moderálta. A beszélgetés fókuszában a Donald Trump második elnöksége alatti amerikai külpolitika világrendre gyakorolt hatása állt és az a kérdés, hogy milyen stratégiai, gazdasági és geopolitikai kihívásokat jelent a jelenlegi amerikai adminisztráció külpolitikája Kína számára. A vita során a résztvevők szót ejtettek arról, hogy az Egyesült Államok, Kína és Oroszország világrendformáló lépései mellett a jövőben milyen lehet a középhatalmak, köztük Magyarország érdekérvényesítési mozgástere és eszközrendszere.

Ezen kívül az előadás során szó esett még Kínának az amerikai külpolitikai lépésekre adott lehetséges reakcióiról és alkalmazkodási stratégiáiról is a gyorsan változó nemzetközi környezetben, valamint az Európai Unió Global Gateway stratégiájáról is, ami Eszterhai Viktor megfogalmazása szerint a kínai Övezet és Út kezdeményezés ígéretekkel teli, de be nem teljesített alternatívája. A beszélgetés keretében éles és konstruktív vitát váltott ki az orosz-kínai viszony jelenlegi értékelése, amivel kapcsolatban Moldicz Csaba megjegyezte, hogy a jelenleg az orosz-kínai kapcsolatokban azt a narratívát, amely szerint stratégiai jellegű szövetség alakult ki, érdemes fenntartással kezelni annak ellenére, hogy a kínai vállalatok kihasználták az elhibázott szankciók által nyújtott lehetőségeket és domináns piaci pozícióban kerültek számos területen. A műhelyvita során az MCC hallgatói nagy létszámban képviseltették magukat.