Reading time: 3 minutes

A tétovázó sárkány: Átfogó strukturális reformok hiánya: kínai növekedés 2024-ben

Összefoglaló

2023-ban a kínai gazdaság adta a világ vásárlóerő-paritáson mért GDP-jének 19%-át, ezért a kínai gazdaság gyengélkedése közvetlen hatással lesz 2024-ben a világgazdaság és a magyar gazdaság növekedési lehetőségeire is. Míg a kínai gazdaság egyensúlya stabil és erős kereskedelmi többlet jellemzi továbbra is a gazdaságot, a globális ellátási láncok átrendeződésének nyilvánvaló vesztese Kína és ennek közép- és hosszú távú negatív hatásával érdemes számolni a kínai vezetésnek.

Az elmúlt másfél évben jelentős európai beruházások nem valósultak meg Kínában, és az amerikaiak is részleges sikereket értek el az ellátási láncok átrendezésében. A globális vállalatok határon átlépő beszállítóktól való függősége jelentős mértékben csökkent 2021 és 2023 között, leginkább ez azokra a nyugati vállalatokra érvényes, amelyek közvetlenül Kínából látták el magukat. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy csak nyugati országokat magában foglaló kereskedelmi hálózatokat teremtik újra, hanem az ázsiaiakat is, hiszen a fogyasztók továbbra is beszerzik a termékeket Kínából olyan beiktatott országokon keresztül, mint Vietnám. Az eredmény pedig az, hogy jelentősen növekednek a közvetett ország kapcsolatok, ahogy új vállalatok beépülnek a már létező ellátási láncokba. Ez a magyar gazdaságpolitika is számára is útmutatóul szolgálhat.

Míg jelenleg a világ többi pontján a deflációs nyomás megjelenését a monetáris politika sikerként könyvelné el, Kínában a deflációs rém sokkal inkább a gyenge hazai kereslet és az ingatlanpiaci buborék negatív következményeként jelenik meg. A kínai munkaerőpiac ellentmondásos képet mutat, hiszen a munkanélküliségi ráta viszonylag alacsony, a fiatalok és különösen a fiatal diplomások munkanélküliségi rátája különösen magas, ami strukturális problémákra utal.

Sok olyan elemzés született mostanában, amely a japán gazdaság 90-es évektől kezdődő problémái és a kínai gazdaság jelenlegi gyengélkedése között párhuzamokat lát. Az analógia ugyan vonzó, de a kínai vezetés számára a jelenlegi helyzetben sokkal több kitörési pont látható. Így pl. a bürokráciát, piacra lépési akadályokat csökkentő reformok bevezetése, ösztönző program összeállítása, amelyre egyébként a piac több ponton is számított, illetve a jelenleginél jóval határozott monetáris politikai lépések nagyban segíthetnek a kínai növekedés gyorsításában.

Moldicz Csaba

Műhelyvezető, MCC Külgazdasági Műhely

 

Click on the link below to access the whole paper.